Sağlık

Nemlendirici Krem Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemlendirici krem seçimi, deyim yerindeyse cilt bakımının altın kuralıdır. Sanılanın aksine cilt nemlendiricileri yalnızca kuru ciltlerde kullanılmamaktadır. Karma ve yağlı ciltler için de uygun olan ve cildin nem ihtiyacını karşılayan nemlendirici kremler de bulunmaktadır. Bunun için de cilt tipine en uygun nemlendirici krem seçimi yapılması gerekmektedir.

Siz de cilt tipi testi uygulayarak cildinizin kuru, yağlı ya da karma mı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Daha sonrasında ise cilt tipinize en uygun nemlendirici ürünleri satın alabilirsiniz. Bu yazımızda en iyi nemlendiriciler nelerdir ve nemlendirici nasıl seçilir ile ilgili merak edilenleri derledik.

Nemlendirici Krem Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru nemlendirici krem nasıl seçilir sorusuna cilt tipinize göre yanıt vermek gerekir. Her nemlendirici krem, her cilt tipine uygun sonuçlar vermemektedir. Hatta yanlış kullanılan kremler yüzünden cildinizin deforme olması ve akne problemi yaratması da mümkündür. Bu yüzden nemlendirici krem almadan önce cilt tipinizi öğrenmeniz faydalı olacaktır.

1-      Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Krem Seçimi

Cildiniz kuru ise kesinlikle etkili bir nemlendirici krem satın almanız gerekiyor. Kuru cilt yapısı, erken yaşlanma belirtilerinin en sık görüldüğü cilt tipleri arasında yer alıyor. Bu yüzden eğer cildiniz kuru ise mutlaka size uygun bir nemlendirici krem kullanmanız gerekmektedir.

Kuru ciltler için nemlendirici krem seçimi, bitkisel yağlardan oluşan ürünlerden yapılmalıdır. Aynı zamanda kuru ciltlere uygun kolajen destekli ürünlerin de kullanılması faydalı olacaktır.

2-      Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Krem Seçimi

Yağlı ciltler konusunda en sık düşülen yanılgıların başında bu cilt tipinin nemlendirici kreme ihtiyaç duymadığı gelmektedir. Fakat bu cilt tipinin de kesinlikle düzenli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Akne ve sivilceye yatkın olan yağlı ciltlerin ilk önce etkili dermokozmetik ürünleri ile temizlenip kurulanması gerekir.

Yağlı ciltlerin nemlendirilme aşaması da cildin tamamen temizlenmesinden sonra gelen aşamadır. Bunun için de mutlaka cilt yağını dengeleyen ve emilimi oldukça yüksek olan kremlerden faydalanılması gerekir. Yağlı ciltler için aynı zamanda su bazlı nemlendiriciler de oldukça uygundur.

3-      Karma Ciltler İçin Nemlendirici Krem Seçimi

Nemlendirici krem seçimi konusunda en fazla aramanın yapıldığı cilt tipi de hiç şüphesiz ki karma ciltlerdir. Karma bir cilde sahip olanların da mutlaka nemlendirici kremlerden faydalanmaları gerekmektedir. Günün bir kısmında kuru bir diğer kısmında yağlı olabilen bu ciltler için de su bazlı ürünlerin tercih edilmesi uygundur.

Eğer karma yapıda bir cildiniz varsa cildinizi düzenli olarak temizleyip nemlendirmeyi de unutmamanız gerekmektedir. Bu işlemleri günlük rutininiz haline getirerek size en uygun olan nemlendirici kremi seçebilirsiniz.


Nemlendirici Kremler Nasıl Kullanılır?

Elbette nemlendirici krem kullanırken de ilk iş olarak cildinizin nem ihtiyacını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Özellikle de makyaj yapmadan önce mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi canlı tutmaya çalışmanız öneriliyor. Aynı şekilde makyaj sonrası cildinizi temizledikten sonra da nemlendirici ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kuru ciltlerde hem sabah hem de akşam olmak üzere en az iki defa nemlendirici krem kullanılması faydalı olacaktır. Yağlı ve karma ciltlerde ise gece yatmadan önce cildinizi nemlendirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede cildiniz gece boyunca günlük koşuşturmacadan uzak bir şekilde nemlendirilmiş olacaktır.

Nemlendirici Krem Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemlendirici krem uygulamasında bulunurken de dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar vardır. Bunun da başında nemlendirici krem seçimi için tercih ettiğiniz markalar gelmektedir. Kozmetik sektöründe nemlendirici ürünler üreten pek çok marka bulunmaktadır. Bu çoğunluk ne yazık ki kaliteli ve doğru ürüne ulaşmanız yolunda önemli bir etkendir.

Sitemizde yer alan markaların tamamı ise dünya çapında tercih edilen köklü ve kaliteli markalardır. Aynı şekilde sitemizdeki ürünlerin tamamı da yüzde yüz orijinal ürünlerdir. Siz de cilt tipinize en uygun nemlendirici seçmek için sitemizdeki ilgili kategorileri ziyaret edebilirsiniz.

Nemlendirici krem seçerken aynı zamanda cildinizi temiz tutan ek dermokozmetik ürünlerine de göz atabilirsiniz. SPF destekli ürünleri seçerek kremi, gündüz kremi olarak da etkili bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bu sayede cildinizi güneşin zararlı ışınlarından da direkt olarak korumuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir